Wniosek o interpretację indywidualną może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych.ewolucję wprowadzonej do ordynacji podatkowej instytucji interpretacji urzędowych - zresztą różnie nazywanych - charakteryzuje pewna dwoistość: z jednej strony widać wysiłki mające na celu zapewnienie dostatecznej porcji informacji prawnej podatnikowi, a z drugiej rosnącą niechęć do wiązania się administracji podatkowej skutkami udzielonej …Co to jest interpretacja indywidualna?. Stosownie do swojej właściwości interpretacje indywidualne wydaje wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa.. Nie wiesz, do której z nich masz się stosować?. który zastosował się do interpretacji, w decyzji określającej lub ustalającej .Zgodnie bowiem z art. 14j § 1 o.p.. Sprawdź, jak to zrobić.Nie wydaje się interpretacji indywidualnej w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku o interpretację są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej albo gdy w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.Zgodnie z treścią art. 14b § 5 OrdPU nie wydaje się interpretacji indywidualnej w przypadku, gdy miałaby ona dotyczyć stanu faktycznego, który - w dniu złożenia wniosku - był przedmiotem: postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej; rozstrzygnięcia co do istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego.Zgodnie jednak do art. 14j 1 o.p., stosownie do swojej właściwości interpretacje indywidualne wydaje wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa..
Kto wydaje interpretacje indywidualne?
Wyszukiwarka interpretacji prawa podatkowego (odnośnik otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym).. Sprawdź, jak uzyskać podatkową interpretację indywidualną.. Kto może zwrócić się o wydanie interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego?Jan 27, 2021Indywidualna interpretacja podatkowa to informacja udzielana przez Krajową Informację Skarbową.. Stosownie do swojej właściwości interpretacje indywidualne wydaje wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa.. W sytuacji, gdy organ wyda interpretację na korzyść podatnika, to nie musi jej uzasadniać.Uzyskaj podatkową interpretację ogólną Masz dwie sprzeczne ze sobą decyzje lub interpretacje indywidualne sporządzone przez różne organy podatkowe?. organy zastosowanie odpowiednio mają przepisy dotyczące interpretacji indywidualnych wydawanych przez KIS.złożenie powyższego oświadczenia jest konieczne, zgodnie z treścią ustawy nie wydaje się bowiem interpretacji indywidualnej w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku o interpretację są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu celno-skarbowego albo gdy …Interpretacje podatkowe dzielą się na dwa rodzaje: indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego oraz interpretacje ogólne..
Do wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej przez ww.
Można bowiem założyć, iż podatnik będzie chciał wykorzystać uzyskaną wykładnię i postąpi zgodnie z nią.Kto wydaje indywidualne interpretacje podatkowe?. Od 1 stycznia 2016 r. interpretacje indywidualne w sprawach podatkowych miał wydawać Dyrektor Biura Krajowej Informacji Podatkowej.. Co powinien zawierać wniosek?. Indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego jest wydawana na wniosek złożony przez podatnika przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej).. Interpretacje ogólne wydaje Minister właściwy do spraw finansów publicznych (Minister Finansów) (art. 13 § 2b Ordynacji podatkowej).Wydana interpretacja podlega doręczeniu wnioskodawcy, a także organom podatkowym i organom kontroli skarbowej, właściwym ze względu na zakres spraw będących przedmiotem interpretacji.. Interpretacja indywidualna jest specjalnym pismem, wydawanym w imieniu ministra finansów przez organ skarbowy.. Interpretacja może dotyczyć zarówno tych zdarzeń, które już się wydarzyły (stanów faktycznych), jak i zdarzeń, które dopiero planujesz (zdarzeń przyszłych).. Wniosek o wydanie interpretacji może złożyć: osoba fizyczna, osoba prawna - np. spółka z o.o.,Kto wydaje interpretacje indywidualne od 2016 r. /..
Interpretacje indywidualne wydawane są przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Maksymalny termin na wydanie interpretacji wynosi 3 miesiące od dnia otrzymania wniosku, chociaż powinna ona zostać wydana bez zbędnej zwłoki.. Możesz dostać od ministra finansów, inwestycji i rozwoju podatk ową interpretację ogólną, która rozwieje twoje wątpliwości.. Wyszukiwarka systemu EUREKA na podatki.gov.pl umożliwia wyszukiwanie interpretacji .1.. Interpretacja da ci odpowiedź np., czy zgodnie z prawem korzystasz z ulg podatkowych bądź czy możesz skorzystać z nich w przyszłości.. Jednak ze względu na przesunięcie w czasie (na 1 lipca 2016 r.) utworzenia tej jednostki organizacyjnej, do końca czerwca interpretacje indywidualne nadal .Jul 12, 2021Interpretacje przepisów prawa podatkowego, Ordynacja podatkowa, codziennie aktualizowany stan prawny.. Koszt uzyskania wyjaśnień to standardowo 40 zł.. W przypadku, gdy organ nie dochowa 3-miesięcznego terminu, mamy do czynienia z tzw. "milczącą interpretacją .Indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydaje na wniosek zainteresowanego Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) na wniosek podatnika wydaje interpretacje przepisów prawa podatkowego tzw. interpretację indywidualną..
Przez internet W Krajowej Informacji SkarbowejInterpretacje indywidualne i ogólne.
Od 4 października 2021 r. System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA zastąpił System Informacji Podatkowej (SIP).. Wyznacznikiem, który pozwala na dokonanie podziału wielu okoliczności opisanych w jednym wniosku na odrębne sprawy, mogą być w szczególności problemy .Apr 13, 20222 days agoIndywidualne interpretacje podatkowe na nowych zasadach.. Stosownie do swojej właściwości interpretacje indywidualne wydaje wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa.. Uprawnienie tych ostatnich jest w pełni uzasadnione.. Interpretacja indywidualna wydawana jest na wniosek podatnika.. 29 września 2017 (aktualizacja: 8 maja 2018) Bieżący rok przynosi wiele zmian w zasadach wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych.. Obok indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego wydawane są również inne rodzaje interpretacji przepisów.Feb 18, 2021Od ponad 2 lat interpretacje indywidualne wydaje wyspecjalizowany organ Krajowej Administracji Skarbowej - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).Regulacje prawne w zakresie interpretacji podatkowych znajdziemy w Rozdziale 1a - Interpretacje przepisów prawa podatkowego ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.Kto wydaje indywidualne interpretacje podatkowe?.