Funkcje środków stylistycznych wordwall

Pobierz

Tutaj dowiesz się lub przypomnisz sobie, czym są i jak rozpoznać środki językowe stosowane w literaturze.to elementy języka, które mają na celu pobudzenie wyobraźni odbiorcy i wywołanie określonych emocji; pozwalają w sposób sugestywny i oryginalny wyrażać myśli i uczucia nadawcy; rzadko występują w języku codziennym; spotyka się je najczęściej w literaturze, głównie w poezji.. 2385 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych .. Myślisz, że świat Śródziemia nie ma przed Tobą tajemnic?. jest wyraz.. Dzieje się tak dlatego, że tekst istnieje po to, by nadawca komunikował się z odbiorcą, przede wszystkim przekazywał mu informacje.. dobry.. Sprawdzenie tekstu pod kątem ewentualnych błędów ortograficznych, stylistycznych, interpunkcyjnych lub innych.. Porównanie - Chmury na kształt rąbkowych firanek, Powódź kwiatów - Metafora, Fiołkowe oczy - Epitet, Pan pomidor wlazł na tyczkę i przedrzeźnia ogrodniczkę - Uosobienie, Kałużystka - Neologizm, Hau!. Odbieramy nastrój, aurę; uderza nas idea, emanująca z dzieła; zgadzamy się z treścią przekazu bądź nie.Question 12.. Testy Testy na czas Głosowania Co wolisz?. Jaki środek stylistyczny zauważasz w tym fragmencie: " morze łez zalało me serce".. Przypomnij wiadomości, przeanalizuj poniższe tabele, sporządź notatkę.Funkcje środków stylistycznych K iedy obcujemy z dziełem artystycznym (dowolnej dziedziny sztuki), najczęściej nie poddajemy go gruntownej analizie..

Znam funkcje środków stylistycznych.

Sprawdź się!. Przenośnia to zestaw wyrazów, które uzyskały nowe znaczenie (np. rzucić okiem- spojrzeć) 2.. Porównanie 3.. Uważam, ze nauczyciel może korzystać z pomysłów innychosób, ale publikowanie nie swoich pomysłów pod własnym nazwiskiem t PLAGIAT !Stąd nagromadzenie środków stylistycznych, różnorodnej składni, bogatego słownictwa, posługiwanie się stylizacją językową.. Skomentuj.. Portal Wordwall umożliwia szybkie i łatwe tworzenie wspaniałych materiałów dydaktycznych.. Uosobienie (personifikacja) 6.. Z definicji stylu, jako "zespołu środków językowych wybieranych przez autora tekstu ze względu na ich przydatność do realizacji celu wypowiedzi", wynikają dwa kryteria podziału: według nadawcy i według przeznaczenia.. - Wyraz dźwiękonaśladowczy/ onomatopeja, Pieseczek - Zdrobnienie, Przeciągają się .Materiały interaktywne.. zły.. Wyraz dźwiękonaśladowczy (onomatopeja) 7.. Przenośnia (metafora) 2. isd, 2013-10-05 kartkówka jest kompilacją kilku testów, które już od dawna inni nauczyciele zamieścili w internecie.. Pobierz (doc, 27,5 KB) Komentarze.. Powtórzenie wiadomości.. Wybierz szablon; Wprowadź elementy; Pobierz zestaw ćwiczeń interaktywnych i do wydrukueufemizm - łagodzi dosadność wypowiedzi, metafora - oddziaływuje na wyobraźnię, symbol - przekazuje ukryte znaczenie, oksymoron - podkreśla sprzeczność cech, neologizm - nazywa nienazwane, prozaizm - upodabnia tekst do języka potocznego, zgrubienie - podkreśla negatywne nastawienie, powtórzenie - podkreśla znaczenie, sens, pytanie retoryczne - skłania do zastanowienia .Środki stylistyczne - Test..

Quiz wiedzy o środkach stylistycznych w języku polskim.

Oprócz tego może za pomocą tekstu rozkazywać, wyrazić swoje emocje, może zwrócić uwagę odbiorcy na sam tekst, jego piękno lub oryginalność.1.. Weryfikacja tekstu pod kątem błędów rzeczowych.. W pierwszej .Kartkówka środki stylistyczne.. Wyraz określający rzeczownik to: epitet; wyliczenie; porównanie; Sprawdź się w poniższych tematach: Hobbit, czyli tam i z powrotem - quiz.. Porównanie to zestaw wyrazów połączonych słowem jak, jakby, niby (np. gruby jak beczka, krzyczy jakby .Środki stylistyczne.. Jak dobrze znasz środki stylistyczne?. - wyraz przeciwstawny, o odmiennym znaczeniu, używany dla pokreślenia i uwydatnienia pewnych cech (np.: antonimem wyrazu.. Wybierz szablon; Wprowadź elementy; Pobierz zestaw ćwiczeń interaktywnych i do wydrukuŚrodki stylistyczne - Połącz w pary.. Pobierz PDF Fiszki Powtórzenie Nauka Rozwiąż test.Starter: fotografia współczesna; styl wypowiedzi; czynniki wpływające na wybory językowe; polecenia odwołujące się do wiedzy ucznia; Rozdział: Fonetyczne środki stylistyczne onomatopeja i aliteracja jako najczęściej wykorzystywane fonetyczne środki stylistyczne; cztery ćwiczenia otwarte, jedno ćwiczenie interaktywne; Rozdział: Fleksyjne środki stylistyczne cele posługiwania się niepoprawnymi formami rzeczników męskoosobowych w mianowniku liczby mnogiej; funkcje częstego .Środki stylistyczne klasa 6..

Test sprawdza znajomość środków stylistycznych w klasie V.

(Lekcja dla klasy VII na powtórzenie środków stylistycznych) 1.Łączymy się np. za pomocą np. Microsoft Teams lub Discord i przypominamy poznane już środki stylistyczne 2.Na rozgrzewkę możemy przesłać ćwiczenia kreatywne, np.Środki stylistyczne (poetyckie) 1.. Styl artystyczny czerpie ze wszystkich stylów językowych, z różnych odmian języka (terytorialnych, środowiskowych), Jego cechą najważniejszą jest proponowanie indywidualnej, oryginalnej u każdego .Zapraszam więc do rozwiązania tego quizu.. Przykładem epitetu jest:Temat: Oddalamy się od języka potocznego, czyli co wiemy o środkach stylistycznych?. Ilość pytań: 23 Rozwiązywany: 102368 razy.. gruby-chudy.Style funkcjonalne różnią się sposobem wyboru i wykorzystania elementów systemu językowego.. Kliknij przycisk Udostępnij, aby ją upublicznić.. Ta tablica wyników została wyłączona przez właściciela zasobu.. Udostępnij.. Peryfraza - to zastąpienie nazwy przedmiotu jego .TEMAT LEKCJI 31,32: Środki stylistyczne i ich funkcje.. Szukaj.. epifora.Najważniejszą funkcją każdego tekstu jest funkcja komunikatywna.. Ożywienie 5.. Ta tablica wyników została wyłączona, ponieważ Twoje opcje różnią się od opcji właściciela zasobu.Portal Wordwall umożliwia szybkie i łatwe tworzenie wspaniałych materiałów dydaktycznych.. Więcej formatów pojawi się w czasie gry w ćwiczenie.Ta tablica wyników jest obecnie prywatna..

Utrwalisz wiadomości o środkach stylistycznych.

1) Epitet a) cudowna pogoda b) jasne jak słońce c) słońce się śmieje d) piękna niczym wschód słońca 2) Epitet a) telefon podskakuje b) telefon wibruje c) nowoczesny telefon d) telefon leżał niczym plażowicz na leżaku 3) Ożywienie a) utworzyły się zaspy śniegu b) pada śnieg c) bałwan mrugnął do .Portal Wordwall umożliwia szybkie i łatwe tworzenie wspaniałych materiałów dydaktycznych.. Sprawdzenie materiału pod kątem ich aktualności.środki stylistyczne w tekstach..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt