Imiesłowowy równoważnik zdania wykres

Pobierz

Dlatego błędne jest np. zdanie Będąc na wakacjach w górach, ugryzła go żmija.. Język polski.Imiesłów przysłówkowy współczesny np. idąc oraz uprzedni np. usiadłszy, wziąwszy tworzy typ wypowiedzenia, które ma przeuroczą nazwę: imiesłowowy równoważnik zdania.. Klasa 5 Polski.. [ Ludzie] Stoją w bramie, ledwie się w tej bramie mieszcząc.Podkreśl imiesłowowe równoważniki zdania.. Nie parkować).. (zdanie wtrącone)Wypowiedzenie z imiesłowowym równoważnikiem zdania.. Imiesłowowy równoważnik zdania oddzielamy przecinkami tak samo jak zdania podrzędne, a na wykresie konstrukcję przedstawiamy falistą linią!Odcinek 9.. Odp.. Dzięki Ani zrozumiesz, co kryje się pod tą skomplikowaną nazwą.Nov 1, 2021imiesłowowy równoważnik zdania 16.11.2012 Czy prawidłowe są następujące zdania: 1.. Albatros wędrowny w poszukiwaniu pożywienia potrafi przebyć odległość równą obwodowi kuli ziemskiej.. • wyrazy określające: (pisząc) list do kolegi (uzupełniwszy) braki w zeszycie.. Klasa 8 Polski.. (ja szłam i ja kupiłam .wykres: __1__.__2__ b).. Na wykresie zdania złożonego zaznaczamy go linią falistą.. Rozłączne - zdania składowe wykluczają się wzajemnie np. Jutro zrobię obiad albo przygotuję kolację.. Przykłady zdań złożonych z imiesłowowymi równoważnikami zdań znajdziesz w piosence "Ciągle pada" zespołu Czerwone Gitary.. a) Opowiadając o tym, kłamał jak najęty..

Imiesłowowy równoważnik zdania Odkryj karty.

Dzisiaj tylko ćwiczenia ;) Wykonajcie je w zeszycie i przyślijcie do mnie (do 24 kwietnia).. Typy zdań złożonych podrzędnie i ich wykresy też zapisz sobie w zeszycie.. Question from @MadelinePolska - Gimnazjum - PolskiWykres tego zdania wygląda następująco: Przykład zdania podrzędnie złożonego.. Przykłady: Pisząc list (1), przemyślałem kwestię przyjazdu do Ciebie (2).. Klasa 4 Klasa 5 Klasa 6 Klasa 7 Klasa 8 Polski.. Jadła sałatkę, siedząc na kanapie.. wg Jutropolski.. Zdanie wielokrotnie złożone: Szedł do szkoły i myślał o wakacjach Szedł do szkoły, myślał o wakacjach, .. Zdanie podrzędne jest zdaniem okolicznikowym czasu, więc jest zbudowane prawidłowo.. stojąc wysławszy.. w postaci linii falistej.. Uprawiając tę roślinę, możecie być narażeni na wizytę kretów.. Biegając po lesie, słuchał muzyki.Na pierwszy rzut oka termin "imiesłowowy równoważnik zdania" może przyprawiać o ból głowy.. 2 - zdanie nadrzędne (to, o które pytamy)wg Monikakotopka.. Rozpoznaj typy zdania okolicznikowego.Imiesłowowy równoważnik zdania przedstawiamy na wykresie answer choices za pomocą dwóch linii.. imiesłowowy równoważnik zdania 1 2 Przypaliła kotlety, myśląc o wakacjach.Samodzielnie lub wraz z wyrazami zależnymi od niego tworzy wtedy imiesłowowy równoważnik zdania..

1 - imiesłowowy równoważnik zdania okolicznikowego czasu.

Skończywszy pracę, rozpalili ognisko.. Klikaj ciastka!. Klikaj na smaczki i ćwicz!. W zdaniach podkreśl imiesłowowy równoważnik zdania, dopasuj wykres i nazwij zdanie.Imiesłowowe równoważniki zdań podrzędnych możemy podzielić na kilka typów.. (stojąc) obok szafy (wysławszy) w pośpiechu paczkę.Dopisz imiesłowowe równoważniki zdań.Wykonaj wykresy utworzonych wypowiedzeń.. W skład zdania złożonego podrzędnie może wchodzić imiesłowowy równoważnik zdania.. Upiekła ciasto, chcąc zrobić mu przyjemność.. • imiesłów przysłówkowy (współczesny lub uprzedni): pisząc uzupełniwszy.. Question 14 45 seconds Q. Wskaż zdanie niepoprawne answer choices Czytając książkę, zadzwonił telefon.. Zapisz sobie typy zdań i wykresy w zeszycie.. Czy nie jest tak, że czynności nie są jednoczesne?Połącz zdanie z odpowiadającym mu równoważnikiem zdania - Wykresy zdań złożonych współrzędnie - zdanie pojedyncze, zdanie złożone i równoważnik zdania Społeczność Zdanie złożone z imiesłowowym równoważnikiem zdaniaTemat: Imiesłowowy równoważnik zdania - ćwiczenia.. Ich bardzo ciekawym przykładem jest imiesłowowy równoważnik zdania.. anakolut, ćwiczenia, zdania, język, konspekt, lekcji, karta, zdaniu, równoważnik, pracy, w, scenariusz, błąd, imiesłowowy, redakcyjne, Gimnazjum, wyrazów, składniowy, Polski, szyk, scenariusze..

Imiesłowowy równoważnik zdania zaznaczamy linią falowaną.

- IMIESŁOWOWY RÓWNOWAŻNIK ZDANIA (krótka powtórka o imiesłowach; kiedy mówimy o imiesłowowym równoważniku zdania; zasady użycia tej konstrukcji; jak zamienić wypowiedzenie z .Imiesłowy przysłówkowe współczesne lub uprzednie (i wyrazy je określające) pełnią w zdaniu złożonym funkcję zdania podrzędnego.. 4.Woda,.,toczyła się po kamieniach 5.,usłyszeliśmy bicie dzwonów.W zdaniu nadrzędnym i w równoważniku imiesłowowym musi występować ten sam podmiot, np. Obudziwszy się, poczuł przejmujący chłód - on się obudził i on poczuł.. Wymień imiesłowowe równoważniki zdań na zdanie podrzędne.Imiesłowowy równoważnik zdania zastępuje zdanie złożone podrzędne okolicznikowe czasu, przyczyny i sposobu lub jedno ze zdań współrzędnych.. Można nim zastąpić zdanie podrzędne tylko wtedy, gdy w obu zdaniach składowych jest ten sam podmiot: Idąc do szkoły, kupiłam zeszyt.. c) Kiedy odszedł, nikt się nie zdziwił.. Należy pamiętać, że wypowiedzenie takie należy w zdaniu złożonym wydzielić przecinkiem (jest na czerwono): Idąc do szkoły, zgubiłam klucze.Imiesłowowy równoważnik zdania zastępuje w wypowiedzeniu złożonym.. PROSZĘ O POMOC.. Równoważnik zdania Prawda czy fałsz.Równoważnik zdania to wypowiedzenie, które nie zawiera osobowej formy czasownika, w niektórych przypadkach funkcję pełni bezokolicznik lub imiesłów (np..

Spójrzmy na wykres.

Gdy skończyli pracę, rozpalili ognisko.. To przecież on był na wakacjach, nie zaś żmija.Równoważnik zdania, w którym występuje imiesłów przysłówkowy- współczesny lub uprzedni - nazywa się imiesłowowym równoważnikiem zdania.. Ćwiczenie 1Otóż oprócz zdań w wypowiedzeniach złożonych mogą się również pojawiać równoważniki zdania.. wg Jezyk.. Sprawdzę je, zobaczę, jak radzicie sobie z imiesłowami i imiesłowowym równoważnikiem zdania.. Klikaj piłeczki!. Mówiąc o imiesłowowym równoważniku zdania, mamy na myśli tylko imiesłowy przysłówkowe uprzednie ( usłyszawszy, wykrzyczawszy) lub współczesne ( pisząc, krzycząc ).. d) Nie zapłakawszy nawet, odszedł w siną dal.. Równoważnik zdania można zazwyczaj przekształcić w zdanie, poprzez dodanie brakującego czasownika, np. "Echo Dnia", poproszę "Echo Dnia".2. b) Spakowawszy rzeczy, wyruszył w podróż.. ----- 1.Spaliłam czajnik,.. 2.,nadepnął na szkło 3.Klient,.,zapłacił gotówką.. patrząc zrobiwszy.. Zwykle pojawia się on w tekstach zamiast zdania podrzędnego okolicznikowego (czasu lub sposobu)..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt