Co za historia wielkie odkrycia geograficzne

Pobierz

XV i XVI to czas wielkich wypraw, które organizowane były głównie przez Portugalczyków, Hiszpanów, .. Do tej pory korzystano jedynie ze znanych i pewnych szlaków, zarówno morskich, jak i lądowych.. Chęć odnalezienia nowych tubylców Poszukiwanie bogactw naturalnych.. Załoga karaweli liczyła około 30-50 osób.Historia Język polski .. Nowa EraLekcja historii obejmująca czasy wielkich odkryć geogra.rozwiĄŻ krzyŻÓwkĘ i wyjaŚnij hasŁoNajważniejsze odkrycia geograficzne.. gospodarcze-poszukiwanie morskiej drogi do .XV - "Wielkie odkrycia geograficzne" Matura z historii , Nauka | Marcin Rozmarynowski | 30 marca 2019 19:30 Przyczyny, przebieg oraz skutki wielkich nowożytnych odkryć geograficznych.Wielkie odkrycia.. Dwa z żagli były prostokątne, a trzeci trójkątny.. Historia epoki wielkich odkryć georgaficznych.. odkrycie, że Ziemia jest większa niż przypuszczano , potwierdzenie tezy, że Ziemia jest okrągła.. przynoszący im wielkie zyski, za .Wielkie odkrycia geograficzne - wyprawy odkrywcze Europejczyków, głównie Hiszpanów, Portugalczyków (i Włochów w ich służbie), Francuzów oraz Anglików od XIV do XVI wieku.. epoka: Nowożytność.. Jednak XV stulecie przyniosło zwiększenie zapotrzebowania na różne metale i kruszce .Oto lista 10 największych odkrywców jakich znała ziemia.. b) odkrycie drogi morskiej do Indii przez Vasco da Gama w 1498r..

... Wielkie odkrycia geograficzne.

Prezentacja w załączniku.. Pozostałe .. Wesprzyj kanał: Podobało się?. Chęć odnalezienia drogi morskiej do Indii Poszukiwanie nowych ziem i bogactw naturalnych.. c) wyprawa Amerika Vespucciego1499r.. Inicjatorem i za pierwszego nowożytnego odkrywcę uznaje się Henryka Żeglarza, trzeciego syna króla Portugalii Jana I Dobrego.. Języki .. Drogę do Indii odkrył Vasco da Gamma w 1498, za co otrzymał od króla odznaczenie.. W ten sposób po raz pierwszy w historii określona cywilizacja zdobyła wiedzę o wszystkich zamieszkałych kontynentach, co było początkiem nieodwracalnych zmian historycznych.. Przed epoką wielkich odkryć geograficznych wiedza średniowiecznych Europejczyków o świecie była stosunkowo szczupła.. Ale zamiast tego wylądował na Bahamach.. Wasze materiały to takie polskie "Oversimplified", a ten schemat jest świetny dla przyswajania wiedzy!. Chęć odnalezienia Indianin Chęć zabicia tubylców.Iberyjskim było za mało ziemi, zdobyto pod koniec XV w. ostatni bastion arabski - Grenad ę. Szlachta szukała wi ęc nowych przygód, nowych łupów i nowych ziem.. 5.Karawela to nowy rodzaj statku skonstruowany w XV wieku..

Wielkie odkrycia geograficzne.

Wczoraj i dziś, wyd.. Następnie dopłynął do Kuby i Hispanioli (Haiti).. Główne wyprawy odkrywcze.. Wiek XVI-XVIII, Warszawa 2011.WIELKIE ODKRYCIA GEOGRAFICZNE.. Warto rozdzielić skutki wypraw w kategoriach pozytywnych i negatywnych, chociaż na dobrą sprawę nawet taki .Co kieruje ludźmi, którzy wyruszają w dalekie i niebezpieczne podróże?. Kolumb chciał zrobić to, co zrobił Vasco Da Gama - odkryć Indie.. ), o których istnieniu nie mieli pojęcia.Wielkie odkrycia geograficzne były wynikiem ciągłego usprawniania technik żeglarskich i rozwoju handlu na Morzu Śródziemnym i wybrzeżach Europy w XV wieku.. dział: Osiągnięcia cywilizacji.. Miał trzy maszty, był napędzany żaglami, a nie za pomocą wioseł, jak używane dotąd statki.. Przyczyny odkryć.. Wielkie odkrycia geograficzne XIV i XV wieku.Przyczyny wielkich odkryć geograficznych: - rozwój kartografii i nawigacji, - ograniczenie kontaktów handlowych ze Wschodem przez Turków, którzy zajęli Konstantynopol, - skonstruowanie karaweli i karaki, żaglowców nowego typu, - wzrost ciekawości Europejczyków o świecie wynikający z renesansu,Skutki wielkich odkryć geograficznych.. Bibliografia: K. Mikulski, L. Wijaczka, Historia powszechna.. Do tej pory Europejczycy docierali po przyprawy korzenne przez Morze Śródziemne i Czerwone, Półwysep ..

Załączniki: wielkie_odkrycia_geograficzne.ppt.

Wybierz, czego potrzebujesz .. Pokój oznaczał brak zajęcia dla tysięcy walczących wcześniej rycerzy, a co za tym idzie tzw. "głód ziemi".. (uważana za pierwszą akademię morską na świecie).. Grafika przedstawia przyrządy nawigacyjne podróżników i odkrywców.. Odkrycia geograficzne dokonane przez Portugalczyków i Hiszpanów nazywamy wielkimi, ponieważ: stały się początkiem ekspansji kolonialnej Europejczyków, która trwała bardzo długo, bo od końca XV do XX wieku; Europejczycy odkryli wtedy ziemie (i to jak rozległe!. Grafika zawiera trzy ilustracje.Historia; Bliżej Historii Rozdział I / XVI wiek.. Narodziny nowożytnego świata.. Kolumb odbył cztery przełomowe podróże do Ameryki.. Pozostałe .. Filmy.. Od tego czasu Kolumb wielokrotnie odwiedzał zachodnią krainę i .Przez co w 1492 r. odkrył Amerykę, a dokładnie jedną z wyspy archipelagu Wysp Bahama.. a co za tym idzie zmalała także ich siła nabywcza.Przyczyny wielkich odkryć geograficznych.. Poszukiwanie morskiej drogi do Indii,powstanie nowego rodzaju okrętów karawele i nowych przyrządów nawigacyjnych: astrolabium,kompas i busola stały się powodem wielkich odkryć geograficznych.. Treść Grafika.. W latach prowadził wyprawy po wybrzeżach Afryki, odkrywając m.in .Jednocześnie odkrycia geograficzne miały też skutki negatywne, takie jak częściowa zagłada ludności pierwotnie zamieszkującej zdobyte tereny, a także powstanie na wielką skalę niewolnictwa..

Nie zdawano sobie sprawy z rzeczywistej wielkości świata.Wielkie odkrycia geograficzne - prezentacja.

Wielkie odkrycia geograficzne.. Wybierz, czego potrzebujesz .. Wielkie odkrycia geograficzne były jednym z tych istotnych wydarzeń i zjawisk w Europie XVI w., które zmieniły diametralnie oblicze naszego kontynentu, a także oblicze świata.. d) wyprawa dookoła świata Ferdynanta Magellana 1519-22r.. Rozwój żeglarstwa, przyczyny .O wiele mniej znali Azję i pozostałe tereny.. Podoba się?Rozdział I.. Wielkie wyprawy geograficzne, ich daty, przebieg, przyczyny i skutki, a wszystko w to w skrótowej i przystępnej formie fiszek.. Wiedza o społeczeństwie .. chciano rozszerzy ć domen ę Ko ścioła katolickiego 2.. Subskrybuj Fanpa.Wielkie odkrycia geograficzne - określenie odkryć geograficznych dokonanych przez europejskich żeglarzy na .. Bez wątpienia pierwsza oceaniczna wyprawa Krzysztofa Kolumba na zachód w 1492 roku uznawana jest za największe osiągnięcie w dziejach odkryć, .. Wielkie odkrycia geograficzne.. Krzysztof Kolumb () Włoski odkrywca.. Struktura społeczna państw iberyjskich wypełniała w dziesiątej części szlachta co stanowiło pozostałość po .Co za historia [odc.16] - Wielkie Odkrycia Geograficzne - Dzięki panu dostałem 5 z kartkówki :) - nieeee ziemia jest wklęsła - Super materiał.. Języki .. Przyczyny wielkich odkryć geograficznych były następujące: Chęć odnalezienia drogi do Indii.. poleca 83% 1409 głosów.. 3.WIELKIE ODKRYCIA GEOGRAFICZNE.. W ten sposób rozpoczynając okres wielkich odkryć geograficznych.. Hiszpania i Portugalia rywalizowały o nowe terytoria.. Statki te były zwrotne, mogły też zabrać dużo towarów.. Odkrycia geograficzne, do jakich doszło w XV i XVI wieku na zawsze zmieniły sposób postrzegania ówczesnego świata.. a) odkrycie ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492r..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt