Napisz list do niewidomej dziewczynki katarynka

Pobierz

BŁAGAM POMOCY !Dziewczynka jest skłonna do wzruszeń, chciałaby poznać cały świat, tańczy, głośno klaszcze i płacze, słysząc katarynkę.. napisz opowiadanie odtworcze w narracji pierwszoosobowejW noweli Bolesława Prusa pt. "Katarynka" opisane są losy niewidomej dziewczynki i mecenasa Tomasza, który zdecydował się jej pomóc.. Jaka jest puenta Katarynki?. Dziękuję bardzo za ostatni list, który od Pani otrzymałem.. Sprawdź nasze streszczenie, zwłaszcza przed zbliżającym się sprawdzianem.. Opisz w nim emocje dziecka w związku z nową sytuacją.Poderwał się do okna, by zwymyślać kataryniarza, lecz oniemiał.. Decyzja pana Tomasza o skierowaniu niewidomej dziewczynki na leczenie.a) Zapisz rozmowę, jaką mógł przeprowadzić pan Tomasz z matką niewidomej dziewczynki, podczas której proponuje swą pomoc dla chorego dziecka (uwzględnij reakcję matki).. Nie powielaj moich, wpisz własne Wniosek: dziewczynce brakuje normalnego dzieciństwa 3.TEMATY: 1.. Szanowna Pani!. KRYTERIA OCENIANIA PRAC.Bolesław Prus - Katarynka - Charakterystyka dziewczynki Dominika Grabowska 19 sierpnia, 2013 język polski , Szkoła podstawowa 1 Comment Dziewczynka, która występuje w noweli Bolesława Prusa Katarynka miała 8 lat.. Widząc to, kataryniarz zaczął przytupywać obcasem i gwizdać.. Wraz z córką i swą koleżanką zamieszkuje lokal dla niezamożnych najemców..

Zastanów, się czego brakuje niewidomej dziewczynce?

Na podstawie przeczytanej lub wysłuchanej lektury uzupełnij tabelę.. Pan Tomasz Dziewczynka Przedstawienie postaci (kim była)"Katarynka" to nowela Bolesława Prusa.. Wypisz 6 wyrazów dźwiękonaśladowczych.. W oknie naprzeciwko niewidoma dziewczynka tańczyła w pokoju w takt melodii.. Pan Tomasz jest głównym bohaterem, jest on mężczyzną w średnim wieku.. Jej twarz była zarumieniona, usta się śmiały, a z oczu płynęły łzy radości.. b) Napisz list, jaki mogła wysłać dziewczynka do pana Tomasza po odzyskaniu wzroku.. Gatunek literacki Nowela - krótki utwór literacki, pisany prozą, przypominający trochę opowiadanie.. Mała klaskała w ręce ze szczęścia.. W wolnych chwilach często przyglądał się pewnej dziewczynce, która z uwielbieniem patrzyła prosto w słońce.ohaterka Katarynki poznawała świat poprzez: Słuch dotyk zapach smak .. …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Ćwiczenie 3.. Matka opowiada w liście do przyjaciółki o szczęśliwej zmianie jaka nastąpiła w jej życiu.. Wstęp - ogólne informacje o bohaterze.Temat "Katarynka" - spotkanie pana Tomasza i niewidomej dziewczynki..

Co zyskał Pan Tomasz od czasu poznania niewidomej dziewczynki ?

Chodzi o napisanie ze Pan Tomasz znalazł lekarza , dziewczynka wyzdrowiała itd DAM NAY i DYPLOOM !. Kaleka ze spokojem przyjmuje te zapewnienia, choć od czasu do czasu dopada ją zwątpienie: Przecież jeżeli ja nie widzę siebie, to już w lustrze nie powinno być nic.Charakterystyka Niewidomej Dziewczynki‧BohaterowieHistoria niewidomej dziewczynki z noweli katarynka .. Zapisz.. Miejsce akcji: kamienica przy ulicy Miodowej w Warszawie.. Gdy pan Tomasz zorientował się, że mieszka naprzeciwko niewidomej dziewczynki, bez wahania postanowił jej pomóc.. Przypomnienie: I. napisz ciąg dalszy historii niewidomej dziewczynki z Katarynki Treść zweryfikowana i sprawdzona Zgodnie z misją, Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i sprawdzone treści edukacyjne.Matka niewidomej podtrzymuje w niej nadzieję, że jej stan jest przejściowy i wkrótce odzyska wzrok: Bo tobie oczki zasłoniło.. Streszczenie tej książki opowiada o losach niewidomej dziewczynki.Matka niewidomej dziewczynki - prawie nieobecna w utworze.. Ładna, młoda kobieta pracuje w domu jako krawcowa.. Był to zamożny, elegancki mężczyzna w średnim wieku, kawaler, który miał zamiłowanie do muzyk i sztuki.. Nie ma okazji słuchać pięknych koncertów, ale umie dostrzec piękno nawet w fałszywej muzyce katarynki..

napisz opowiadanie odtworcze w narracji pierwszoosobowejDalsze losy niewidomej dziewczynki - Katarynka".

W noweli Bolesława Prusa pt. "Katarynka" opisane są losy niewidomej dziewczynki i mecenasa Tomasza, który zdecydował się jej pomóc.. b) Napisz list, jaki mógł wysłać pan Tomasz do matki niewidomej dziewczynki, w którym proponuje jej swą pomoc dla chorego dziecka.Temat 7: Jaką rolę odegrała katarynka w życiu ociemniałej dziewczynki?. Różne oblicza ojczyzny - list do kolegi / koleżanki na temat poznanych rodzajów ojczyzn.. Ale w noweli ważna jest puenta, czyli celne, znaczące zakończenie.. napisz opowiadanie odtworcze w narracji .Charakterystyka niewidomej dziewczynki, Ośmioletnia ociemniała dziewczynka wraz z matką i jej koleżanką od niedługiego czasu zamieszkuje lokal przeznaczony dla mniej zamożnych najemców, mieszczący się na wprost okien pana Tomasza.Witamy na zalicz.net!Historia niewidomej dziewczynki z noweli katarynka .. Zapisz swoje pomysły w takiej formie.. Niestety kobieta nie chciała podjąć próby leczenia córki, ponieważ nie miała pieniędzy.KATARYNKA !. Ona też, jak pan Tomasz, kocha muzykę.. Mowgli, bohater powieści " Księga dżungli" - opis postaci z elementami charakterystyki.. 2010-06-16 20:07:06Przydatność 80% Katarynka - dalsze losy bohaterów.. 1.Charakterystyka mecenasa Tomasza, bohatera "Katarynki" Bolesława Prusa..

Moja historia… - opowiadanie niewidomej dziewczynki, bohaterki noweli "Katarynka" ( narracja 1 - osobowa).

Jaki jest plan wydarzeń oraz jacy są bohaterowie utworu?. Radość odnajduje w doświadczeniach innych zmysłów, jednak od kiedy zamieszkuje podwórko pana Tomasza niemalże nie ma dostępu do dźwięku.. Pana Tomasza, jednego z głównych bohaterów noweli pozytywistycznej "Katarynka" pióra Bolesława Prusa, poznajemy poprzez wypowiedzi trzecioosobowego narratora utworu.Czyli najważniejszym bohaterem noweli jest katarynka właśnie!. Katarynka wzbudza w niej po raz pierwszy radość.. Jest zamożny, jego zainteresowaniem jest sztuka.. Dziewczynka - jej kalectwo jest efektem przebytej choroby.. Mieszkała z matką i starszą panią w wynajmowanym lokalu.Bohaterowie.. strona .Katarynka - Przykładowe wypracowania.. Dawno już nie mieliśmy okazji spotkać się i porozmawiać, dlatego list ten był dla mnie miłą niespodzianką.Uwagę czytelnika zwracają głównie przejawy współczucia wobec słabszych i bezbronnych, które obecne są w "Katarynce".. Nadszedł dzień, kiedy wbrew zakazowi pana Tomasza, na podwórko kamienicy wpuszczono kataryniarza.. Czas akcji: koniec XIX wieku.. Narysuj ją na nowej stronie poziomo.. Pan Tomasz jest prawnikiem , prowadzi bardzo poukładane życie.. Udowodnij, że utwory Katarynka lub Kamizelka Bolesława Prusa to nowele doskonałe.. Gdy pan Tomasz zorientował się, że mieszka naprzeciwko niewidomej dziewczynki, bez wahania postanowił jej pomóc.Katarynka jest to nowela o panu Tomaszu i o niewidomej dziewczynce.. Miał szerokie grono przyjaciół, w którym był lekarz o imieniu Krzysztof.Napisz ciąg dalszy Katarynki.. Narysuj w zeszycie, jak wyobrażasz sobie katarynkę z utworu Bolesława Prusa.. Zbyt zaabsorbowana utrzymaniem siebie i dziecka, stara się jednak być przy nim w miarę swych możliwości.dalsze losy niewidomej dziewczynki - ,, KATARYNKA " 2011-02-10 19:13:34 Katarynka !. Wydarzenia rozgrywają się w XIX wiecznej Warszawie.. Czytaj dalej.Zadanie do wykonania samodzielnie (do wyboru jeden temat): a) Napisz list, jaki mógł wysłać pan Tomasz do matki niewidomej dziewczynki, w którym proponuje jej swą pomoc dla chorego dziecka.. Prowadzi samotny tryb życie.Udowodnij, że utwory Katarynka lub Kamizelka Bolesława Prusa to nowele doskonałe.. Napisz charakterystykę Pana Tomasza(dowolna ilość zdań).. Ale to przejdzie.. Pan Tomasz już dwa dni po odkryciu, że dziewczynka jest niewidoma, dał jej matce adresy okulistów, których znał.. Pan Tomasz - mecenas, który nie jest już aktywny zawodowo.Wypracowanie dotyczy jednego z bohaterów noweli "Katarynka" autorstwa B. Prusa, Pana Tomasza..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt